Čerstvé bylinky a zelenina pěstované udržitelně ale bez slunce?? Vertikální zahrady a jejich podstatný přínos planetě

0 Sdílení
0
0
0
0

Velmi nás zaujal článek o vlastní zahrádce třeba v obýváku, resp. pěstování čerstvé zeleniny kdykoliv a skoro kdekoliv. Takzvané vertikální zahrady, které umožňují pěstování a především sklizeň čerstvých bylinek aniž by byla potřeba rozsáhlé plochy záhonů nebo skleníků a byly závislé na správném ročním období nebo podnebí.

Již od pradávna platí, že pro dobrou sklizeň je zapotřebí úrodná půda, sluneční svit a bohatá závlaha. S tím se pojí i rozsáhlá zemědělská pole, na nichž plodiny mohou „horizontálně“ růst. Poslední roky se ale do popředí dostává trend tzv. hydroponie, kdy je možné především zeleninu pěstovat pouze v živném roztoku a v patrech nad sebou, což šetří místo, náklady i planetu.

(zdroj (online): Vertikální farmaření na vzestupu. Německý Infarm nabírá další miliardy (czechcrunch.cz))

Koncept vertikální zahrady přináší tyto výhody:

95% menší spotřeba vody
75% menší spotřeba hnojiva
bez pesticidů
o 90% kratší cesty na doručení
99% menší potřeba plochy na pěstování

Koncept německé firmy Infarm zažívá obrovský zájem po celém světě. Kombinace čerstvých a zdraví prospěšných bylinek a zeleniny vypěstovaných s co nejmenším nárokem na půdu, vodu a energii, a to prakticky v obchodě hned za rohem, je velmi sympatická myšlenka. Když k tomu ale přidáte ještě inovativní provoz v podobě cloudového monitoringu pěstitelských úspěchu a jejich okamžitého vyhodnocení a upravení v případě potřeby, jste již hodně vysoko na příčkách inovátorství. Poslední, a to ten nejpřínosnější bonus této myšlenky je přínos ekologický:

Úspora vody 29l/měsíc/druh/farma
Úspora půdy: 40m2/druh
Úspora délky cesty, v průměru při lokální přepravě: 2,5km/měsíc/druh

(Hodnoty jsou odvozeny od standardních ročních kalkulačních vzorců na průměru 1000 farem a porovnání hydroponie vs. konvenční zemědělství.

Zdroj online: Home – Infarm)

Kolem a kolem vzato je tento koncept velmi atraktivní a oslovuje mnoho zájmových skupin. Ať to jsou příznivci zdravého životního stylu, lidi uvědomělý při výběru surovin a potravy, osoby zabývající se zdroji a obnovitelností surovin na naší planetě, lidé zabývající se inovací v zemědělství, atd. atd. ¨

Tuto dobrou myšlenku potvrzuje i velký zájem ze strany světových řetězců jakou jsou Marks&Spencer, Coop, Kaufland, apod., kteří již tento způsob pěstování převzali a sortiment ve svých filiálkách nabízí.

A plány do budoucnosti? Jsou velké – sortiment by se měl rozšířit i na plodiny jakou jsou rajčata a papričky.

Zá nás tedy myšlenka – nebyl by toto dobrý koncept i do kanceláří? Neoživilo by to prostředí a podpořilo zdravý životní styl? Vše v souladu s šetrností k naší planetě. Budeme tuto firmu s radostí sledovat…

https://www.infarm.de/
Fotka od Raffaella Faverzani z Pixabay

0 Sdílení
Mohlo by se vám také líbit

JAK SE STAVÍ SEN… pokračujeme!

Po různých peripetiích s úředním aparátem, pocitem, že uděláme jeden krok vpřed a dva zpět, po situacích, kdy se zdálo, že už bude vše zalité sluncem přišla nějaká další pomyslná závora, která nás v lepším případě pozastavila v horším donutila hledat novou cestu, nastal v prosinci 2021 den s velkým D a měli jsme na stole stavební povolení. HURÁÁÁÁÁÁ!!!
Čti více